Dolgu Uygulamaları

Dolgu enjeksiyonu yöntemi, cilt çizgileri ve kırışıklıklar için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Yaşlanma sürecinde cildimizin elastikiyeti zamanla azalır ve bu durum kırışıklıklara ve sarkmalara neden olmaktadır. Yenileyici kozmetik müdahaleler bu yaşlanma belirtilerini yok ederek genç görünmemizi sağlar. Dolgu enjeksiyonu yöntemi genellikle kırışıklık gidermek, cilt konturunu düzeltmek ya da dudak büyütmek için başvurulan bir yöntemdir. Siz de yüzünüzde daha genç bir görüntü yakalamak için dolgulardan yardım alabilirsiniz.

Dolgu Uygulamasının Amacı

Dolgu uygulamasının amacı, yüze daha genç bir ifade katmaktır. Kısa sürede etkili olan bu medikal estetik uygulaması, cildin elastikiyetini toplamasına, azalan yağ tabakasının yenilenmesine ve kolajen eksikliğinin ciltte yarattığı kırışıklık izlerinin silinmesine yardımcı olur. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte yüzün alt kısmı aşağı doğru sarkmaya başlar. Bu sarkmanın etkisiyle kişiler olduğundan yaşlı ve solgun görünür. Yüze yapılan dolgu uygulamaları cildi daha dolgun gösterir, yüzde lifting etkisi yaratır. Dolgu estetiği aynı zamanda cildin yara ve akne izlerini tedavi etmesini de sağlar.

Yüz Dolgu Uygulaması Nedir?

 

Yüze yapılan dolgu uygulaması, derideki çöküklüğü giderir. Kolajen ve yağ dokusunun azalmasıyla birlikte kişilerin yüzünde çökme, zayıf bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Bu durum kişileri daha yaşlı ve sağlıksız gösterir. Yüze yapılan dolgu uygulaması ile sadece 20-30 dakika içinde bu sağlıksız görüntüden kurtulabilir. Daha genç ve dolgun yüz hatlara sahip olabilirsiniz. Yüz dolgusu, elmacık kemiklerin ortaya çıkmasını sağlar, alın çizgilerini yok eder, ağız kenarındaki kırışıkları ortadan kaldırır. Yüze yapılan dolgu uygulaması aynı zamanda burnu kaldırmak, kaşları daha kalkık göstermek ve dudak şeklinin vurgulanması için de tercih edilir.

Dolgu Hangi Bölgelere Yapılabilir?

 

Dudak dolgusu, yüz dolgusu ve göz altı dolgusu kişilerin yüzünde daha genç ve dinamik bir görüntü yaratmak için tercih edilir. Yüz dolgusu hastaların elmacık kemiklerine, alın bölgesine, gözyaşı oluğuna, burun, çene, alt çene çizgisine, kaşlara, sivilce ve yara izlerine yapılabilir.

Uygulama

Dolgu işlemi son derece zahmetsiz bir işlemdir. Herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz. İşlem yaklaşık 30 dakikanızı alır, tedavi sonrasında iş ve günlük yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Uygulama yapılacak olan bölge öncelikle dolgu enjektesine hazırlanır. Daha sonra dolgu maddesi dolgu yapılacak olan noktalara enjekte edilir. Kişinin ihtiyacına göre dolgu bazen tek bir noktaya yapılır bazen de birkaç noktadan giriş yapılarak dolgu işlemi tamamlanır. İşlem sonrasında morarma ve şişme gibi yan etkiler görülebilir. Fakat bir kaç gün içinde bu yan etkilerin hepsi geçerek dinlenmiş ve gençleşmiş bir görünüm kendini gösterir.

Dolgu İşlemleri Acılı Mıdır?

 

Dolgu işlemi tamamen acısızdır. Uygulamadan önce cildinize lokal anestezik krem sürülerek acı hissetmemeniz sağlanır. Daha sonra ince uçlu iğne ile dolgu enjekte edilir. Dolgu yapıldıktan sonra uygulama yapılan bölgede ufak bir sızlama olması normaldir. Bu sızlama bir iki saat içinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Dolgu İşlemleri Kalıcı Mıdır?

 

Dolgu uygulamasının kalıcılığı yapılan maddeye göre değişir. Doğal görünen dolguların kalıcılık süresi genellikle 16- 18 ay arasındadır. Dolgunuzun daha kalıcı görünmesini istiyorsanız dolgunuz bittikçe yenilemenizi öneriyoruz. Yağ bazlı olan dolguların %60’ı uygulamadan 18 ay sonra erir. Geri kalan kısmı ise daha uzun süre kalıcı olacaktır. Bu aşamada vücudunuzda ki yağ dokusunun kalıcılığı öne çıkar. Zayıfladığınızda doğal olarak vücudunuzda ki yağ dokuları da eriyecektir. Dudak dolgularının ömrü genellikle 18 aydır. 18 ay sonra dudağınızda ki dolgu eriyerek dudağınız normal haline döner.