Karın Estetiği

Karın bölgesinde bulunan yağ dokusunun, sarkmış fazlalık derinin çıkarılması ile birlikte karın duvarı kaslarının anatomik onarım yapılarak gergin hale getirilmesi ameliyatıdır.

  • Cildin ve karın kasının elastikiyetini kaybettiği ve sarktığı durumlarda uygulanır. Genel anestezi altında yapılır.
  • Ameliyat ortalama 1.5-2.5 saat sürer, 1 gece hastanede kalınır.
  • Ameliyat izi, sezaryen izinden biraz uzundur ve çamaşır içinde kalacak şekilde yapılması planlanır.
  • Ameliyat tekniğine bağlı olarak ve ameliyatta kullanılan özel ağrı kesiciler sayesinde hiç ağrı hissedilmez. 4-5 gün içerisinde normal hayata dönülür. 3 hafta korse kullanılır.
  • Ameliyattan 1 yıl sonra gebelik planlanabilir.

Karın estetiği olacak kişiler üç ana grupta toplanabilir.

1. Cilt elastikiyeti iyi, karın duvarı gevşekliği olmayan, sadece cilt altı yağ birikimi olan kişiler.

  • Bu kişilerin sadece liposuction ya da lazer lipo ile bu problemden kurtulmaları mümkündür.

2. Cilt elastikiyeti iyi ancak karın duvarı genişlemiş hastalar.

  • Bu kişilerde 3-4 cm’lik bir kesi ile girilip endoskop ile  karın duvarları tamir edilerek istenilen sonuç alınır.

3. Ciltte gevşeme ve sarkma olan hastalar

  • Bu durumda ise gevşek ve problemli olan cildin çıkarılması ve deforme olan kasların tamir edilmesi gereklidir. Karın germe ameliyatları farklı sebeplerle karnında deformasyon bulunan kişilere uygulanabilir. Özellikle sık kilo alıp veren kişilerde ve hamilelik sonrasında bu ihtiyaç ortaya çıkar. Özetle karın germenin birkaç farklı yöntemi bulunur. Eğer ciltte çok fazla bir sarkma yoksa, o zaman endoskop ile sadece içeriden karın duvarının daraltılması ile endoskopik karın germe yapılabilir. Sadece alt kısmında deri fazlası olan kişilerde ise mini karın germe uygundur.  Eğer tüm karında bir fıtıklaşma varsa, karnın tamamen gerilmesi (abdominoplasti) gerekir.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Nedir?

Genellikle bilinenin ve inanılan, karın germe ameliyatlarının çok ağrılı ve zor olduğudur. Teknolojideki gelişmeler sayesinde artık bu düşünceler çok geride kaldı. Abdominoplasti ameliyatı yani inverse karın germe, cildin ve karın kaslarının elastikiyetini kaybettiği kişilerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu ameliyatta içeriden bir korse yapılarak kaslar tamamen gerilir. Göbek ile sezaryen izi arasındaki bütün deri çıkarılarak dümdüz bir karın görüntüsü yaratılır.  Ameliyatın sonunda, içerideki kasların uyuşturulması sayesinde bu ameliyat neredeyse tamamen ağrısız şekilde gerçekleştirilir. Hastalar hiçbir ağrı hissetmeden, sadece bir gece hastanede kalarak ertesi gün evlerine geri dönebilirler.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Abdominoplasti ameliyatı, karın bölgesinde çeşitli nedenlerle oluşan deri sarkıklığı olan herkese uygulanabilir. Özellikle gebelik sonrası, genellikle birinci, sıklıkla ikinci gebelikten sonra karın duvarında, karnın orta kısmında kaslarda bir açılma yani bir karın gevşemesi olur. Bu durum, aslında ciltteki bir fazlalıktan ziyade karındaki bir gevşemeden kaynaklanır. Karin germe ameliyati, karındaki bu deformasyonu gidermek için uygulanır. Karın germe ameliyatında yapılan, endoskop ile ya da endoskopsuz olarak bir kesiden girilerek içerideki kasları orta hatta bir araya getirip tamir etmektir. Yani hem belin daraltılması hem de karnın düzeltilmesini sağlamak için bir çeşit iç korse yapılır. Sonrasında deri fazlası çıkarılarak problem çözülür.

Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Abdominoplasti ameliyatının en önemli özelliği çok kısa sürmesi, yaklaşık 1.5-2 saat içerisinde tamamlanmasıdır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

Korset abdominoplasti (inverse abdominoplasti) ameliyatından sonra hasta bir gece hastanede kalır. Ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra hasta normal hayatına dönebilir.