Kırışıklık Tedavisi Hakkında

Çizgi ve kırışıklıkların görünümünü hafifletmede en etkili sistemler, anti-aging uygulamalar. Kırışıklık tedavileriyle cildinizin bugününe olduğu kadar geleceğine de yatırım yapın.

Yıllar ilerledikçe kırışıklıklarımıza yenileri eklenir. Eğer mimik kırışıklıkları olarak adlandırdığımız çizgiler, siz gülmediğiniz, kaşlarınızı çatmadığınız zaman bile oradaysa, bunu bir değişimin başlangıcı olarak nitelendirebilirsiniz. Seneler boyunca istem dışı kasılan kaslar, artık kolajen dokusuna zarar vermiş ve mimik çizgileri yerleşik kırışıklıklara dönüşmüştür. Evet, kırışıklıklar hayatın bir gerçeği ama daha oluşmadan önlemek, var olanları hafifletmek ve yüze çok daha pürüzsüz bir görünüm kazandırmak mümkün. Her ne kadar derinleşmiş kırışıklıkları silmekte bile etkili uygulamalar ve teknolojiler olsa da, onları henüz oluşmadan önlemek en etkili anti-aging stratejilerden biridir bu da her yaşta ciltteki kolajen ve elastin üretimini tetikleyen tedavilerden destek almakla mümkündür.

Optimum Etki: Botoks
Botoks enjeksiyonları, yüz hareketlerine bağlı olarak meydana gelen kırışıklıkları silmek ve yenilerinin oluşmasını önlemekte en etkili tedavilerin başında gelir. Göz çevresi, kaş arası, alın bölgesindeki ince çizgi ve kırışıklıkları geçici olarak gideren ve etkileri ortalama olarak dört-altı ay süren tedavi, FDA onayına sahiptir. Cilde zarar vermeden sadece kırışıklıklardan sorumlu olan kasları paralize ederek etki eden botoks enjeksiyonları, doğru uygulandıklarında yüze son derece doğal ve genç bir görünüm vermekte en etkili uygulamalardan biridir. Yaklaşık 10 dakika süren işlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz. Enjeksiyonun etkileri işlemden birkaç gün sonra görülmeye başlasa da, nihai sonuç 7-10 gün arasında ortaya çıkar. Botoks, çizgilerin sorumlusu olan kasların kasılmasını geçici olarak durdurarak yeni kırışıklık oluşumunu da önler. Alın bölgesi çok mimikli olan kişilerde 20’li yaşların başından başlayarak uygulanan botoks enjeksiyonları ile çizgi ve kırışıklıkların oluşumunu tamamen önlemek mümkündür.

Dolgu Enjeksiyonu İle Pürüzsüz Bir Cilt
Günümüzün en popüler dolgu maddeleri hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu maddenin en önemli özelliği ciltte doğal olarak bulunması, bu nedenle de alerjik bir etki yaratma riski olmamasıdır. Hyalüronik asit, su moleküllerini kendisine çekerek çizgilerin, kırışıklıkların içini doldurur ve cilde pürüzsüz bir görünüm verir. Uygulama yapılan bölgeye bağlı olarak her altı ayda bir tekrarlanması gerekir. Sonuçlar işlemden hemen sonra görülebilir, uygulamanın herhangi bir yan etkisi olmadığı için de hastayı sosyal yaşamından uzaklaştırmaz. Hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonları, göz ve dudak çevresindeki kırışıklık ve ince çizgiler, burun kenarlarından başlayarak ağzın iki yanına inen çizgiler, alın bölgesindeki kırışıklıkların içini doldurmakta etkilidir. Optimum sonuçlar için doktorunuz botoks enjeksiyonu ile desteklenen kombine bir tedavi protokolü önerebilir.

Kırışıklıklar hayatımızın izleridir ve kişiliğimizin bir parçasını oluştururlar. Bu kırışıklıklar gün içerisinde yaşadığımız durumlara verdiğimiz tepkilerle oluşur. Bunlar sevinç, korku ve stres gibi durumlarda yaptığımız mimiklerdir.

Yüzde oluşan kırışıklık tipleri

–  Kukla çizgileri
Ağız kırışıklıkları da denen bu çizgiler dudak kenarlarından alt çeneye doğru uzanan çizgilerdir.

–  Kaş çatma çizgileri
Genellikle sinirlendiğimizde kaşlarımızı çatmamız sonucunda oluşan çizgilerdir.

–  Kaz ayağı kırışıklıkları
Bu çizgiler gözlerimizin yan kenarlarında örneğin güldüğümüzde oluşan çizgilerdir.

–  Alın çizgileri
Kaşlarımızı kaldırdığımızda alnımızda oluşan çizgilerdir.

–  Dudak kırışıklıkları
Sigara içenlerde sıkça görülen bu çizgiler dudakların çevresinde oluşan kırışıklıklardır.

–  Çene kırışıkları
Çene kenarlarında örneğin uyku esnasında oluşan kırışıklıklardır.

–  Nazolabial çizgiler
Güldüğümüz zaman burun kenarından ağza doğru uzanan çizgilerdir.

–  Burun çevresi kırışıklıkları
Bunny Lines adıyla bilinen bu kırışıklıklar ilerleyen yaşla birlikte burun üzerinde burun kemeri ile burun ucu arasında oluşan kırışıklıklardır.