Kepçe kulak nedir ve ne gibi sorunlara yol açar?

Kepçe kulak; baş ile kulağın yaptığı açının normalden daha geniş olması halidir. Bu kişilere karşıdan bakıldığında kulak kepçesi daha belirgin olarak görülür ve genellikle kulak kepçesinin “Y” şeklindeki doğal kıvrımları normalden daha az belirgindir.

Kepçe kulak veya büyük kulak, aslında fiziksel bir hastalık hali olmayıp estetik bir sorundur. Dikkat çekecek düzeyde kepçe kulaklara sahip insanlarda, bu durum kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilir. Arkadaşları arasında alay konusu olma genellikle okul çağında başlar; kulaklarını saçlarıyla kapama gereksinimi duymaya, özgüven eksikliğine, kaygıya, beden algısında bozulmaya ve hatta depresyona yol açabilir.

Kepçe kulak nasıl tedavi edilir?

Kepçe kulakların, büyük kulakların ve kulaklardaki şekil bozukluklarının giderilmesi için tek tedavi ameliyattır.

Kulak gelişimi 5-6 yaş civarında tamamlandığı için çocuklarda kepçe kulak tedavisinin en uygun zamanı okul öncesi dönemdir. Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi dönemde yapıldığında, çocuğun okul hayatında yaşayabileceği  psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olacaktır. Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması, aynı zamanda çocuğun beden algısı bozulmadan yeni görünümüyle sosyal çevresine daha kolay adapte olmasını da sağlar ve özgüven sorunlarını önler. Kepçe kulağa sahip kişilerin çoğunlukla ergenlik ve gençlik döneminde doktora başvurduğu verisi ışığında, erken tedavinin psikolojik ve sosyal travmaları önlediğinin bilinmesi önemlidir.

Kepçe kulak operasyonu nedir ve nasıl uygulanır?

Tıpta “otoplasti” olarak bilinen kepçe kulak operasyonu, konuklarımızın memnuniyetinin en yüksek düzeyde olduğu cerrahi uygulamalardan biridir. Cerrahi girişim; kepçe kulak görünümünü, büyük kulak görünümünü ve doğal kulak kepçesindeki kıvrımların yetersiz olmasını gidermek için uygulanan bir kulak şekillendirme operasyonudur.

Kepçe kulak operasyonu, genellikle kulak arkasından yapılan küçük kesiler aracılığıyla fazla dokuların alınması üzerine kurgulanır. Kulak arkasındaki kıvrımlarda yapılan bu kesiler neredeyse hiç iz bırakmaz. Estetik ve plastik cerrahi uzmanları, kişiye özel kepçe kulak operasyonu planı yapmaktadırlar. En çok uygulanan yöntem, kulaktaki fazla kıkırdağın törpülenerek azaltılması, gerekiyorsa çıkarılması ve vücut tarafından emilmeyen özel dikişlerle kulağa arkaya doğru kıvrımlı olan yeni bir şekil verilmesidir.

Ameliyathane şartlarında, lokal anestezi altında yapılan ve yaklaşık 1 saat süren operasyondan birkaç saat sonra konuğumuz ayağa kalkabilir. Çocukların operasyon esnasında sabit durmasını sağlamak daha zor olduğu için genel anestezi de tercih edilebilir. Kulak dokusunun korunması ve iyileşmenin kolaylaştırılması için kulaklar sarılır. 2-4 gün sonra bu sargı çıkarılır ve konuğumuzun başı daha hafif bir pansumanla sarılır. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmadıysa, dikişler genellikle bir hafta içinde alınır. Sargıların çıkarılmasından sonra, 6-8 hafta boyunca özellikle gece yatarken kulakları örten bir bant kullanılması önerilir.

Kepçe kulak estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Hastanın başı 1 hafta sargıda kalır sonraki bir haftada kulakların üzerinden geçen saç bandı kullanılmalıdır. İlk 10 gün hasta kulaklarının üstüne yatmamalı ve başının altına 2 yastık koyarak yatmalıdır.

Mikrotia ( küçük kulak, kulak eksikliği) nedir?

Doğuştan kulağin bir bölümünün olmaması veya yetersiz oluşması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir. Ameliyatı genelde 5 yaşında başlar. İlk ameliyatta kaburgadan alınan kıkırdak kulak iskeleti şekli verilerek temporal bölgedeki deri altına gömülür. İkinci ameliyatta kulak memesi rotasyon yaptırılarak normal pozisyonuna getirilir. Üçüncü seansta kulak oluşturulacak deri ve daha önce gömülen kıkırdak kaldırılarak arkasına deri yaması transferi gerçekleştirilir. Bu temel ameliyatlardan sonra bazı düzeltici ameliyatlar da yapmak gerekebilir.