Rekonstrükti̇f, Yara Ve Yanık İzleri̇

Estetik ve plastik cerrahi işlemlerle yara ve yanık izlerinin mümkün mertebe belirsiz görünmesi sağlanır.

Yanık ve ciddi doku yaralanmalarında ya da ameliyat sonrası oluşan kesilerde az ya da çok yara izi kalır. Tıbbın günümüzde ulaştığı nokta ile birlikte yara ve yanık izleri azaltılmış olsa da tümüyle ortadan kaldırılamamıştır. Fakat estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılan cerrahi işlemlerde izi mümkün mertebe kısa tutmayı ve belirsiz görünmesini sağlamaya çalışmaktadırlar.

Yanık İzi Nedir?
Yanık tıbbi olarak derinin genellikle yüksek ısı veya başka etkenler neticesinde canlılığını yitirmesi ve tahrip olmasıdır. Isının derecesi, temas etmiş olduğu nokta ve süreye bağlı olarak derinin yüzeysel, orda ve derin tabakalarını yanarak zarar görebilir. Bu tahrip olan bölgede iyileştikten sonra kalıcı ya da geçici bir iz görülebilmektedir.

Cildinizde yer alan yanık derin bir tahribat bırakmış ise iz kalarak iyileşecektir. Yara izlerinde olduğu gibi yanık izlerinin de tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Tam aksine yara izine oranla yanık izine müdahale de daha kısıtlı imkânlar mevcuttur. Eğer yanık saçlı kısımlar da kısmi bir şekilde kayıp oluşturmuş ise ya da yüz kısmında şekil bozukluklarına ve çekintilere neden oluşmuş ise bunlara müdahale edilebilir. Bu müdahaleler sonrasında iyileşme sürecinde ise iz azaltıcı krem veya silikon tedavisine başvurulur.

Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?
Genellikle insanlar yanık izi problemine karşı çözüm aramaktadırlar. Yanık izlerinin cildinizde daha az kalmasını istiyorsanız kesinlikle bir plastik cerrahi uzmanı tarafından destek almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra yanık izi kalmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Yanık İzi Kalmaması İçin Bunlara Dikkat Edin!

Yanık bölgenin üzerine kulaktan duyma bilgiler ile edinmiş olduğunuz diş macunu ve yumurta akı gibi maddeleri kesinlikle sürmeyin Yanığın olduğu andan itibaren yanık olan bölgeyi yaklaşık olarak yarım saat kadar soğuk suda tutun. Yanık olan bölgeye temiz, nemli kalması ve ağrısının kesilmesi amacıyla belirli periyotlar da sürekli olarak pansuman uygulayın.

Yanık olan bölgeye uzun süreli buz tedavisi uygulamayın. Yanık bölgesini kapatacağınız malzemenizi çok sıkı bir şekilde sarmayın

Yara İzi Nedir?
Çeşitli nedenlerle meydana gelen kesiler ve darbeler neticesinde oluşan ve iyileştikten sonra cilt üzerinde kalıcı ya da geçici olarak iz bırakan bir belirtidir. Yara izlerinin giderilmesi yanık izlerinin giderilmesine göre daha kolaydır. Yara izi düzeltme operasyonları genellikle lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Ama işlem sırasında herhangi bir ağrı duymamaktasınız. Skar revizyonu yöntemi ile, yara izi kesilerek çıkartılır ve iki yara dudağının birbirlerine yakınlaştırılarak dikilir ve daha ince ve zayıf bir iz kalması sağlanır.

Yapılan bu operasyonlar sonucunda kısa sürede günlük yaşamanıza dönebilirsiniz. İyileşme sürecinde yara izi bölgesinde hafifçe kabarıklık ve pembemsi bir renk görülebilmektedir. Bir süre sonra ise yavaş yavaş cilt renginize uyum sağlayarak belirsiz bir hal alır. Böylece bu yöntemler ile vücudunuzda oluşan izin giderilmesini sağlanmış olur.

Yanık ve Yara İzlerinde İlk Müdahale
Yukarıda belirttiğimiz hususların yanı sıra yanık ve yara izlerinin giderilmesinde ve ilk müdahalelerinde dikkat etmeniz gereken en önemli husus bir plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanından yardımı almaktır. Aksi halde yapılacak yanlış müdaheleler yaranızın ya da yanık izinizin daha kötü bir hale gelmesini sebep olabilecektir.