FUT Saç Ekimi Nedir?

FUT saç ekimi yönteminin adını ve tanımını görüldüğü gibi çeşitli deneyimler ile verdim. 40 yıllık bir ameliyat tekniği cerrahi tarih içinde hiç de eski değildir. Bugün fıtık ameliyatları belki 150 yıldır aynı prensipler üzerinden yapılıyor. Burun estetiği, yüz germe operasyonları 100 yıldır aynı. Şimdi bunlara eski yöntem mi demeli ? Her gün televizyonlarda, gazatelerde, internet sitelerinde, her hafta dergilerde estetik alanında yeni bir maden ve keşif bulunduğuna, eskilerin eskide kaldığına dair söylemler yer almakta. Bunların büyük bir kısmı sadece reklamdır ve insanlardaki merak duygusunu ve bekleyişlerini karşılamak için düzenlenmiştir.

Tıp alanında gelişmelerin her gün yaşandığı aşikar. ancak her şeyin zamanın testinden geçmesi gerekir ki tıpta 10’lu, 20’li yıllar az bir süredir.

FUT Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

FUT saç ekimi 4 aşamada gerçekleştirilir.

Hazırlık Aşaması

Donor alandan alınacak deri genişliği ile orantılı bir traşlama yapılır ve traş edilmiş donor bölgeden greft sayısı ile orantılı olarak eni, boyu belirleyen bir çizim yapılır.

Saç şeridinin alınması

Bunun için önce ince iğne ucu kullanılarak adrenalinli lokal anestezikle bu bölge uyuşturulur. Ayrıca cilt altına özel bir karışımla hazırlanmış serum verilerek şişirilir bu bölgesel kan akımını azaltır. Folliküller arasını biraz açarak greft hazırlanması kolaylaştırılır. Deri alttaki zar, kas, sinir ve damarlardan uzaklaştırılır ve saç yönü dikkate alınarak eğimli bir şekilde cilt bistüri veya radyosurgical unit ile kesilir. Saç köklerinin bir yada iki mm altındaki yağ dokusuna kadar girilir ve donor deri grefti bütün olarak çıkartılır. Meydana çıkan açıklık estetik dikiş yönetimi ile hemen kapatılır.

Bu süreçte ben düzgün bir hat yapmaktan ziyade hafif zigzak, dalgalı bir kesi hattı yapıyorum. Böylece iz kalitesi ve görünmezliği daha etkin olur.

Tüm bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer ve hasta bu sürede yüzükoyun yatar.

Donor sahadan alınan greftlerin gruplandırılması

Donor saha kapatılırken asistan veya asistanlar alınan deriyi büyüteç altında greftlere ayırmaya başlarlar. Greftler tanımlandığı üzere birliden dörtlüye kadar gruplar halinde olabilir. Donor sahanın işi bitince hasta sırtüstü döndürülür yarı dik pozisyonda operasyon masası veya koltuğunda uzanır.

Saç Köklerinin Ekilmesi

Donor almaya başlamadan önce alıcı alan da çember şeklinde bir seri iğne enjeksiyonu ve özel karışımlı serum ile şişirilerek zaten ekime hazır hale getirilmiştir. İlk hazırlanan greftler hemen ekilmeye başlanır.

Ben teker teker her seferinde kanal açıp grefti hemen yerleştirmeyi tercih ediyorum.

İşlem eş zamanlı greft hazırlama ve hazır olan greftlerin ekimi şeklinde sürer.

FUT Saç Ekimi Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

FUT saç ekimi operasyonu sonrasında ekilen saçlar üzerinde bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Saç ekimi işleminden sonra yaklaşık 2 ile 4 hafta arasındaki bir sürede geçici bir saç dökülmesi yaşanır. Bu geçici dökülme, iyileşme sürecinin doğal bir döngüsüdür. İşlem hem saç köklerinde hem de deride bir şok etkisi yaratacağı için, saç kökleri büyümeye başlamadan önce bir uyku dönemine girer ve ardından da dökülür. Bu şok dökülme sürecinin ardından belli bir süre sonra saçlar çıkmaya ve uzamaya başlayacaktır.

Tedavi gören kişinin operasyonun bitiminin ardından 6-10 saat arası otomobil ile seyahat etmemesi  ya da motorlu araç kullanmaması önerilmektedir. Saç ekimi işleminin ardından operasyon yapılan bölgeye elle temas edilmemelidir. Hekimin verdiği ilaç ve kremlar mutlaka zamanında kullanılmalıdır.

Bir yazımızın daha sonuna geldik, sizlere FUT tekniği ile saç ekiminin tüm detaylarını anlatmaya çalıştık, umarız faydalı olur. Konu hakkında daha fazla bilgi almak ya da aklınızdaki soru işaretlerini bitirmek istiyorsanız hemen bizimle ile iletişime geçebilirsiniz.